Przez ostatnie kilkanaście miesięcy rosnące ceny surowców były powodem stresu w działach zakupów i sprzedaży i wielu zaczęło zadawać sobie następujące pytania:

      • Dlaczego stal drożeje?

      • Kiedy stal zacznie tanieć?

      • Kiedy spadną ceny na szerokim rynku surowców dla przemysłu?

W maju 2021 ceny stali pobiły rekordy. Wszyscy zaczęli obawiać się o dalsze wzrosty cen, nie tylko stali, ale również innych surowców. Tytuły artykułów w popularnych portalach nie  dawały nadziei i tylko podgrzewały atmosferę…

11.03.2021

Brak stali może uziemić fabryki sprzętu AGD.

Surowca brakuje na całym świecie, problem ma już także motoryzacja. Zapowiada to wzrost cen.

——

22.04.2021

Drożejące surowce stają się problemem dla wielu branż.

——

07.05.2021

Rynek stali rozgrzewa giełdę.

——

21.06.2021

Stalowa hossa trwa w najlepsze.

Powodów takiego stanu rzeczy było wiele, ale kluczowe z nich to:

  1. Ograniczenie od 2016 roku mocy produkcyjnych w chińskich hutach (wyłączono 10% globalnej podaży).
  2. Próba ochrony rynków EU i USA poprzez nałożenie ceł (wojny handlowe).
  3. Wyłączenie części mocy produkcyjnych w hutach po wybuchu pandemii Covid-19 (brak popytu i niepewność co do przyszłości).
  4. Nagły skokowy wzrost popytu na stal od września 2020 w połączeniu z brakiem podaży ze strony hut.
  5. Sytuację dodatkowo pogorszył słabnący od maja 2020 dolar amerykański (USD).

Od początku roku 2021 zaczęło pojawiać się coraz więcej pytań ze strony świata zakupów. Kierownicy oraz dyrektorzy zakupów kontaktowali się ze mną oraz Julią Jancy aby porozmawiać o tym, jak widzimy rynek i co rekomendujemy na najbliższe miesiące. Skala tego typu interakcji była tak wielka, że wspólnie postanowiliśmy zorganizować w ramach Akademii Kupca całkowicie bezpłatny, prawie 2h webinar, podczas którego tłumaczyłem mechanikę rynków surowcowo-walutowych oraz aktualną sytuację rynkową z precyzyjną analizą rynku stali, ponieważ ten surowiec jest masowo używany w większości firm.

Spotkanie z praktykami zakupów odbyło się 17 czerwca 2021, każdy miał możliwość zadawania pytań, więc interakcje były bardzo intensywne.

Konkluzja i ocena rynku wydawała się dla niektórych w tamtym momencie wręcz kuriozalna. Dla mnie była wynikiem chłodnej oceny bazującej na danych i wykresach pochodzących ze sprawdzonych i, co najważniejsze, darmowych źródeł. 

Diagnoza w dniu webinaru: ceny stali oraz innych surowców powinny zacząć się stabilizować a nawet spadać.

  • Link do momentu, w którym mówię o stanie szerokiego rynku surowców, znajdziesz tutaj
  • Analiza rynku stali omawiana jest tutaj

Ocena okazała się trafna, a rynki nie lubią długotrwałych “ekstremów”… Ceny stali spadły od majowych szczytów już o około 17%. Oceniam, że trend ten ma szansę na kontynuację przez najbliższe kilka – kilkanaście miesięcy.

Pozytywny odzew ze strony uczestników oraz mnóstwo pytań w tym zakresie były bodźcem do udostępnienia pełnowymiarowego, bardzo praktycznego szkolenia z mechanizmów rynków surowcowo-walutowych oraz ich analizy (link do programu tutaj) dla szerokiego grona praktyków. Do tej pory szkolenie realizowane było tylko dla wąskiej grupy kilkudziesięciu specjalistów pracujących w strukturach zakupowych wybranych firm. Teraz chcę dzielić się tą wiedzą, doświadczeniem oraz know-how na zewnątrz, dając innym szansę  zdobycia unikalnych kompetencji.

Wiedza na temat mechaniki rynków surowcowo-walutowych, zdolność interpretacji ich stanu oraz umiejętność przekucia tej wiedzy w dobrze skonstruowaną umowę handlową, w której cena oparta jest na formule cenowej (CBD z ang. Cost Breakdown) jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych kompetencji Kupca 4.0, którą możesz nabyć jedynie w naszej Akademii Kupca.

Jaromir ŁUSZCZEWSKI

Akademia Kupca to inicjatywa, której celem jest budowanie kompetencji Kupca 4.0 poprzez darmowe webinary, szkolenia oraz interim management. W listopadzie będziemy omawiać bieżącą sytuację na rynku surowców.

***

Wrzesień i początek października, obfitowały w ważne rynkowe wydarzenia, o których jako kupcy/managerowie powinniśmy wiedzieć.

Podczas webinar'u przyjrzymy się bliżej sygnałom wysyłanym przez głównych "animatorów" rynków oraz obecnej sytuacji na szerokim rynku surowców:

  • co utrzymuje przy życiu pacjenta zwanego globalną gospodarką?
  • jak wygląda szeroki rynek surowców?
  • szaleństwo energetyczne - co się stało?
  • koszt transportu morskiego - czy zacznie się stabilizować?

Przyjrzymy się bliżej jedynemu z następujących rynków (stal, tworzywa sztuczne, gaz naturalny lub ropa naftowa). Wybór na podstawie głosów uczestników.